Ez a művelet segít a tüdőnek pihenni, lehetővé téve a test gyógyulását
A lélegeztetőgép szabályozza a személy légáramlását sexgod-me-gummies-official.top és a légzés. A lélegeztetőgép az oxigénnel dúsított levegőt beállított nyomástartományban nyomja a tüdőbe be- és kilégzés céljából.
Életfenntartásban például a gépi lélegeztetést számos, a légzést befolyásoló körülmény esetén alkalmazzák. Ez lehet közvetlen tüdeje, túl lassú felébredés a műtétből, vagy bármilyen olyan állapot, amely befolyásolja az oxigénszintet. Ilyen például a szívinfarktus vagy a szepszishez vagy sokkhoz vezető rossz fertőzés.
Extrakorporális membrán oxigenizáció
Az extracorporalis membrán oxigenizáció (ECMO) egy olyan terápia, amely támogatja a szövetek oxigénellátását szívelégtelenség alatt. Amikor valaki ECMO életfenntartó kezelésen van, egy géphez csatlakozik, amely kiüríti a vérét és eltávolítja a szén-dioxidot, majd újra oxigénnel tölti fel a vért, és visszapumpálja a szervezetbe.
Az ECMO lényegében mesterséges tüdőként működik, amely kiszűri a vért. Ez a művelet segít a tüdőnek pihenni, lehetővé téve a test gyógyulását. Az ECMO-t gyakran alkalmazzák előrehaladott szív- vagy tüdőelégtelenség súlyos esetekben. Az ECMO használatának feltételei közé tartozhat a szívsokk, a tüdőembólia és a szívmegállás.
Folyamatos vesepótló kezelés
A folyamatos vesepótló kezelés (CRRT) lassú és folyamatos dialízis, amely napokig vagy hetekig tarthat. A dialízis ezen formája ugyanúgy tisztítja a vért, mint a vesék, és elektrolitokat és vegyi anyagokat adhat hozzá és helyreállíthat a test gyógyulása érdekében.
Amikor valakit CRRT-támaszra helyeznek, egy nagy katétert helyeznek az ágyéki területre a combvénába vagy a nyaki jugularis vénába. A vért átpumpálják a CRRT gépen, kiszűrik, majd tisztítás után visszapumpálják a szervezetbe.
A CRRT-t általában akut veseelégtelenség vagy vesekárosodás esetén alkalmazzák. A dialízis néha durva hatással lehet a szervezetre, és a CRRT kíméletesebb és lassúbb módot kínál a kritikus betegek dialízisére.
Intraaorta ballonpumpa
Az intraaorta ballonpumpa (IABP) egy életfenntartó eszköz, amely segít a szívnek a véráramlás szabályozásában. Az IABP eszköznek van egy léggömbje, amely felfújódik, amikor a szív pihen az ütemek között. Ez segít a szív pihenésében azáltal, hogy átveszi a munka egy részét, és lehetővé teszi, hogy szívesemény, például szívinfarktus után meggyógyuljon.
Az IABP akkor is alkalmazható, ha a szív szívműtét után kardiogén sokkba kerül, vagy amikor transzplantációra vár. Az IABP elhelyezése általában szívkatéteres laborban történik. A katétert a combcsont vénán keresztül az ágyékba helyezik, ahol a ballont a szívbe helyezik.
Más életfenntartó formák alkalmazhatók a kritikus ellátásban, más egészségügyi intézményekben, sőt otthon is.
Az egyéb életfenntartó lehetőségek közül néhány:
- Mesterséges etetőcsövek
- Vese dialízis
- Külső pacemaker
- Kardiopulmonális újraélesztés (CPR)
Honnan lehet tudni, mikor kell leállítani az életfenntartást?
Amikor Ön vagy egy szeretett személy létfenntartó kezelésen van, egyetlen szabály vagy protokoll sem írja elő, hogy mennyi ideig. Egészségügyi szolgáltatója dönt a gyógyulása és a szervezete készenléte alapján. Az életfenntartást igénylő állapot súlyosságától függően előfordulhat, hogy az alapfunkciók teljes helyreállítása nem mindig lehetséges.
Tegyük fel, hogy az orvos úgy gondolja, hogy nincs jelentős esély a gyógyulásra. Ebben az esetben beszélhetnek a családjával az életfenntartás megszüntetéséről. A leállítás személyes döntés, amelyet a családjának meg kell hoznia az Ön kívánságai ismeretében.
Ha az életfenntartás már nem előnyös, jogilag és etikailag elfogadhatónak tekintik a kezelés befejezését. A kezelések visszavonásakor intézkedéseket kell hozni annak biztosítására, hogy az elhunyt kényelmes legyen a beteg és családja számára.
Milyen a felépülés életfenntartó kezelés után?
Kezelőorvosa azonnal megszünteti az életfenntartó kezelést, amint szervei önállóan működni tudnak, vagy Ön vagy családja úgy dönt, hogy visszavonja az ellátást. Az életfenntartó kezelés után a felépüléshez vezető út az életfenntartás szükségességét okozó állapot mértékétől függ. Még az életfenntartó eltávolítása után is előfordulhat, hogy súlyosan beteg, és kórházban kell maradnia. Életfenntartó kezelés alatt sok ember ágyhoz kötődik, és fizikoterápiára lehet szüksége, hogy visszanyerje erejét.
Az oltással kapcsolatos tétovázás világszerte nő. A védőoltások segítenek megvédeni a különféle fertőző szervezeteket. Az oltással való tétovázás a korábban kiirtott fertőzések kiújulásához és elterjedéséhez vezethet. Szóval, miért haboznak az emberek az oltástól?
A legfontosabb elvitelek:
- A vakcinák életeket mentenek.
- Az emberek a fájdalomtól való félelem, a tudományos megértés hiánya, vallási okok, félretájékoztatás és egyebek miatt haboznak beoltani.
- A vakcinák segítettek felszámolni a természetben előforduló betegségeket, egyesek világszerte, mások regionálisan.
- A vakcinák felerősítik az immunrendszert, hogy készen álljon az invázióra, és minimalizálja a betegségek kockázatát.
A világszerte zajló oltási kampányok ellenére évente több mint 1,5 millió gyermek hal meg oltással megelőzhető betegségekben. Annak ellenére, hogy a tudományos vizsgálatok azt mutatják, hogy az oltások megakadályozzák a betegségek kitörését, világszerte bővelkedik az oltással kapcsolatos tétovázás.
A kanyaró újjáéledése? Reméljük nem!
Jelenleg az Egyesült Államok fenntartja a globális kanyarómentes státuszt, vagyis a természetes kóros állapot megszűnt – a sikeres gyermekkori oltási programoknak köszönhetően! 2019-ben ezt az állapotot egy súlyos kanyarójárvány fenyegette, amely több mint húsz éve a legrosszabb. Harmincegy állam több mint 1200 megbetegedésről számolt be. A be nem oltott emberek az Egyesült Államokon kívülre utaztak olyan helyekre, ahol a kanyaró továbbra is endémiás (a népességben természetesen még mindig előfordul). Ezek az emberek ezután visszatértek az Egyesült Államokba, és más, be nem oltott embereket tettek ki.
A kanyaró, egy könnyen terjedő betegség, halálos lehet, és majdnem ismét elterjedt az Egyesült Államokban. A vakcináknak megvan a helyük a köz- és az egyén egészségében. Minden oltás minden ember számára megfelelő? Nem, de kulcsfontosságú az összes tény ismerete és megalapozott döntés meghozatala arról, hogy mi a megfelelő az Ön és családja számára.
A kanyaró elleni védőoltás csak egy példa a sok közül. Függetlenül az érintett betegségtől, a világ azon területétől, ahol él, akár magánszemély, aki eldönti, milyen védőoltást kapjon, akár szülő, aki gyermekei számára választ, egészségügyi dolgozók, közegészségügyi szakemberek, barátok és családtagok. megérteni, hogy az oltás beadásáról vagy elutasításáról szóló döntés fontos.
Miért tétováznak az emberek?
A védőoltások életeket menthetnek. A védőoltások a közegészségügy egyik legnagyobb vívmányát képviselik, megvédik a világ lakosságát az oltással megelőzhető betegségektől. Ennek ellenére sokan úgy döntenek, hogy nem oltanak be, vagy éveket várnak egy bizonyos oltással. Az emberek számos okból lemondhatnak a vakcinákról, többek között:
- Aggodalmak az oltások biztonságával kapcsolatban.
- Aggodalmak a vakcinák mellékhatásaival kapcsolatban.
- Nem érti a vakcinák működését.
- Félretájékoztatás.
- Bizalmatlanság az egészségügyi szakemberekkel, a kormányzati tudósokkal és a kapcsolódó szakemberekkel szemben.
- Vallásos hiedelmek.
- Úgy érzi, hogy a vakcina rosszabb, mint a betegség, amely ellen véd.
- Félelem a tűktől.
- A költségekkel kapcsolatos aggályok – a 100%-ban biztosítás által fedezett vakcinákat könnyebben elfogadják.
Vakcina téves információ
Az interneten rengeteg hamis információ található a vakcinák kifejlesztéséről, az összetevőkről, a mellékhatásokról és egyebekről. Ez meglehetősen nagy kihívást jelent az emberek számára, hogy megalapozott döntéseket hozzanak, mivel nem tudják, milyen erőforrásokban bízzanak, és melyek tartalmaznak hamis információkat.
Hogyan hatnak a vakcinák?
Sokan nem igazán értik az oltások működését, ami zavart és félreértéseket okoz. A vakcinák csökkentik a megbetegedések vagy súlyos betegségek kialakulásának kockázatát. Azonban egyetlen vakcina sem ígéri 100%-os bizonyossággal, hogy soha nem lesz beteg. Egy rovart ki kell tenni az immunrendszerének (be kell vinni a szervezetébe), hogy megvédje magát.
Azok az emberek, akik nem értik ezeket a tényezőket, azt látják, hogy az oltás ellenére is kialakulnak tünetek. Ezután azt feltételezik, hogy ez azért van, mert a vakcina kudarcot vallott vagy rossz volt, vagy más, esetleg helytelen feltételezések széles körét teszik. Ha megtanulja, hogyan működnek a védőoltások, és hogyan védhetik meg Önt, az segít meghatározni a vakcinázást vagy sem.
Bizalmatlanság a tudomány, a kutatók és a tudósok iránt
A bizalmatlanság politikai konfliktusok, hiányos vagy következetlen ajánlások, illetve történelmileg az etikátlan kutatási gyakorlatok miatt alakul ki a XX. század elején. Ez az orvosi bizalmatlanság egyes közösségekben történelmileg az etikátlan és halálos kísérletre, a Tuskegee-tanulmányra a Kezeletlen szifiliszről a néger férfiaknál (TSUS) vezethető vissza. Bár 2022-ben vitatható, hogy ez az 1972-ben nyilvánosságra hozott tanulmány mekkora szerepet játszik az oltással való tétovázásban.
A klinikai vizsgálatokban részt vevők számára számos védelem létezik napjainkban a TSUS-ban élőket érő atrocitások megelőzésére. Ennek ellenére léteznek társadalmi és faji egyenlőtlenségek, és a vakcinákkal kapcsolatos attitűdöket és oktatást, mint sok más egészségügyi kérdést, el kell ismerni, meg kell érteni és figyelembe kell venni az oltás megvitatása során.
Különböző faji és etnikai közösségekben a vakcina iránti tétovázás a következők miatt fordul elő:
- Érzékelt vagy valós faji vagy etnikai megkülönböztetés.
- Méltánytalanság az egészségügyben.
- Hozzáférhetőség – szállítás az oltások beszerzéséhez, elegendő hely az oltások beadásához, még kulturális szempontok és nyelvi akadályok is.
A járvány során további okok merültek fel a COVID-19-specifikus vakcina iránti tétovázásnak, többek között:
- Politikai aggályok.
- Sürgősségi Felhasználási Engedély (EUA) – Sokan nem szívesen kapnak olyan oltást, amely csak EUA-val rendelkezik, nem pedig a Szövetségi Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) vagy hasonló szervezetek teljes jóváhagyásával szerte a világon. Az oltások gyorsított bevezetése sokakat foglalkoztatott.
- Összeesküvés elméletek.
- A betegség hatása az egészséges egyénekre, illetve azokra, akiknél már fennáll a betegség.
- Az az elképzelés, hogy a COVID-19 betegség csak egy újabb fejfájdalom volt. Az emberek úgy érzik, hogy a betegség elkapása nem aggodalomra ad okot, akkor minek foglalkozni az oltással?
Hogyan lépjünk túl a tétovázáson
Ha Ön tétovázik az oltás ellen (egyes oltásokat bead, de másokat nem), tétovázása valószínűleg az önbizalom, az alacsony kockázatú észlelések és a kényelem (vagy hozzáférhetőség) hiányára vezethető vissza.