Bolesť chrbta súvisiaca s tehotenstvom postihuje väčšinu tehotných žien

Bolesť chrbta súvisiaca s tehotenstvom postihuje väčšinu tehotných žien

Niektoré skoré príznaky tehotenstva sú však rovnaké ako prekurzory menštruácie. Najčastejšie skoré príznaky tehotenstva sú nasledovné.

Vynechanie menštruácie je často indikátorom tehotenstva u žien v plodnom veku. Tento príznak však môže byť zavádzajúci. Vynechanie menštruácie na týždeň alebo viac môže byť spojené s inými dôvodmi ako tehotenstvom.

Opuchnuté, citlivé prsia sú často spôsobené hormonálnymi zmenami, ktoré sa vyskytujú počas menštruácie, tehotenstva a iných situácií, ktoré menia hormóny.

Únava je jedným z najčastejších skorých príznakov tehotenstva, hoci vedecky nie je úplne pochopená.

Časté a zvýšené močenie sa vyskytuje, pretože množstvo krvi cirkulujúcej v tele sa počas tehotenstva zvyšuje. Preto sú obličky zodpovedné za filtrovanie väčšieho množstva krvi. To vedie k zvýšenému vylučovaniu moču a častejším výletom na toaletu.

Nevoľnosť alebo ranná nevoľnosť sú častým príznakom tehotných žien, najmä počas prvého trimestra.

Kŕče sú menštruačné bolesti normálne spojené s menštruačným cyklom, ale niektoré ženy hlásia mierne kŕče počas prvých dní tehotenstva.

Vaginálne špinenie alebo krvácanie z implantácie nastáva, keď sa oplodnené vajíčko pripojí k stene maternice. K tomu dochádza približne v rovnakom čase, ako by sa dalo očakávať, že začne menštruácia.

Kedy sa obávať

„Mám sa obávať? Mám kŕče, nie menštruáciu a tehotenský test je negatívny. Teraz čo?" Nie je čas na obavy.

Pamätajte, že brucho je dutina, v ktorej sú zapuzdrené orgány z rôznych telesných systémov, ako sú žalúdočné, močové, svalové a cievne systémy. Ak sa v jednom z týchto systémov vyskytne zápal alebo opuch, môže to spôsobiť tlak na maternicu a spôsobiť kŕče.

Ženy môžu pociťovať kŕče, keď nemajú menštruáciu ani nie sú tehotné.

Gynekologické dôvody bolesti panvy

 • Endometrióza.
 • Zápalové ochorenie panvy.
 • Myómy maternice.

Niektoré negynekologické dôvody bolesti panvy

 • Zápcha.
 • Zápal v črevách.
 • Svalové napätie.
 • Močové cysty.

Kedy ísť k lekárovi

Rýchla kontrola systémov

Možné tehotenstvo: kŕče, žiadna menštruácia, ranná nevoľnosť a/alebo citlivosť prsníkov.

Možná infekcia: kŕče s horúčkou, zimnica a/alebo vaginálny výtok.

Možné žalúdočné problémy: kŕče s abnormálnou stolicou.

Možný problém s močením: kŕče so zaznamenanou frekvenciou močenia, nutkanie na močenie a/alebo krv v moči.

Vo všeobecnosti platí, že ak kŕče alebo bolesti panvy narúšajú váš každodenný život, zvyšujú intenzitu alebo sú spojené s inými abnormálnymi nálezmi, odporúča sa navštíviť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Kŕče sú bolesťou, s ktorou sa pravidelne stretáva mnoho žien. Často sa spája so začiatkom menštruačného krvácania. Niektoré ženy však pociťujú implantačné krvácanie a kŕče. Môže k tomu dôjsť približne v rovnakom čase, ako by žena očakávala menštruáciu.

Načasovanie môže sťažiť rozlúštenie príčiny. Ak žene vynechá menštruácia týždeň alebo viac, odporúča sa tehotenský test. Ak je tehotenský test negatívny a bolesť panvy naberá na intenzite a nie sa zmierňuje, odporúča sa navštíviť lekára, pretože príčina môže súvisieť s iným telesným systémom.

Už len pomyslenie na zvracanie v našom žalúdku často vyvoláva nevoľnosť. Niektorí ľudia dokonca zvracajú len pri pohľade na niekoho iného, ​​ako zvracia. Po zvracaní je naším prirodzeným inštinktom utiecť do kúpeľne pre úľavu a potom zamieriť k umývadlu umyť si zuby.

Kľúčové veci:

 • Ľuďom, ktorí trpia častým refluxom alebo vracaním, hrozí nezvratné poškodenie chrupu.
 • Keď žalúdočné kyseliny prekonajú neutralizačné sliny v ústach, zuby sú na zradnom území.
 • https://alkotox-official.top/

 • Ľudia, ktorí trpia GERD, bulímiou, alkoholizmom a hyperemesis gravidarum, sú vystavení riziku zubnej erózie.
 • Po zvracaní sa odporúča opláchnutie vodou namiesto čistenia zubov, aby sa predišlo poškodeniu, kým je sklovina mäkká.

Je však čistenie zubov hneď po zvracaní dobrý nápad? Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o starostlivosti o ústnu dutinu po zvracaní.

Čo je to zubná erózia?

Zubná erózia je chemický proces, ktorého výsledkom je demineralizácia a znehodnotenie zubnej skloviny, ktorá je vonkajším obalom zuba. Aj keď je sklovina najtvrdšou látkou v našom tele, môže sa poškodiť. Keďže sklovinu netvoria živé bunky, ale minerály, poškodenie skloviny je nezvratné.

Keď sú povrchy zubov vystavené kyselinám, môže dôjsť k oslabeniu skloviny. Potom môže dôjsť k demineralizácii, čo môže viesť k postupnej zubnej erózii. Ak si všimnete stratu hladkej štruktúry zubov alebo ak cítite, že široká žuvacia plocha vašich zadných zubov sa splošťuje, možno máte zubnú eróziu.

Príčiny zubnej erózie

Existujú dva typy príčin zubnej erózie – vnútorné a vonkajšie. Vnútorné príčiny pochádzajú zvnútra tela, zatiaľ čo vonkajšie príčiny pochádzajú zvonka tela.

Vnútorné príčiny zubnej erózie sú spôsobené kyselinami, ktoré pochádzajú z tela. Napríklad niekto, kto trpí pravidelným refluxom, si často odgrgne svoje posledné jedlo. Reflux sa niekedy objaví u každého. Avšak časté záchvaty zvratu črevného obsahu a žalúdočné kyseliny prichádzajúce do úst môžu nahlodať zuby.

Vonkajšie príčiny zubnej erózie sú opakom vnútorných príčin. Niektoré príklady vonkajších príčin sú nasledovné:

 • Pite. Pitie nápojov s nízkym pH (nealkoholické nápoje, športové nápoje, ovocné šťavy atď.).
 • Cukor. Konzumácia potravín s vysokým obsahom cukru.
 • Plávanie. Vystavenie zubov chlórovanej vode (ľudia navštevujúci chlórované bazény).

Zubná erózia – kto je ohrozený?

Ľudia, ktorí trpia nasledujúcimi stavmi, sú vystavení riziku vzniku zubnej erózie:

 • Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD);
 • Mentálna bulímia;
 • Chronický alkoholizmus;
 • Hyperemesis gravidarum.

GERD je bežný stav, pri ktorom črevný obsah obráti svoj tok. Namiesto toho, aby sa jedlo a tekutiny pohybovali po črevnom trakte, malé množstvá žalúdočného obsahu sa vracajú späť do pažeráka, trubice, ktorá spája ústa a žalúdok.

Ľudia s GERD sú náchylní na zubnú eróziu, pričom k najväčšiemu zhoršeniu dochádza počas spánku. Keďže v noci dochádza k menšiemu prehĺtaniu, kyseliny spočívajú na zuboch a požierajú sklovinu.

Podľa American Dental Association 5 % žien vo veku 18 až 35 rokov bojuje s mentálnou bulímiou. Z týchto 5% viac ako 90% trpí zubnou eróziou. Závažnosť dopadu závisí od frekvencie, trvania a intenzity epizód zvracania.

Keďže alkohol je kyslý nápoj a zvracanie je symptóm, chronický alkoholizmus je dvojhlavým vinníkom zubnej erózie. Rovnako ako pri mentálnej bulímii, frekvencia, trvanie a intenzita zvracania priamo ovplyvňujú závažnosť poškodenia zubov.

Hyperemesis gravidarum je zriedkavý stav, pri ktorom tehotné ženy zažívajú nadmerné a nekontrolovateľné zvracanie. Normálne naše sliny neutralizujú kyseliny pochádzajúce z vracania alebo kyslých potravín a nápojov. Keď je však množstvo kyseliny väčšie ako schopnosť slín neutralizovať, zuby sú ohrozené.

Mali by ste si po zvracaní vyčistiť zuby?

Čistiť, či nečesať, to je otázka. Desaťročia sa učilo, že po epizóde zvracania sa odporúča rýchla ústna hygiena. Najnovší výskum však naznačuje opak.

Je prekvapujúce, že dôkladná ústna hygiena môže nevedomky pokročiť až k zhoršeniu stavu chrupu. Keďže zubná sklovina je najjemnejšia hneď po zvracaní, keď je kyselina v ústach najväčšia, neodporúča sa okamžité čistenie zubov. Šesťdesiat minút po epizóde zvracania sa odporúča vyhnúť sa čisteniu zubov.

Tipy, ako zabrániť zubnej erózii

Keďže zubná erózia je nezvratná, najlepším liekom je prevencia. Niektoré odporúčania pre starostlivosť o ústnu dutinu po zvracaní alebo pravidelnú ústnu hygienu sú nasledovné:

 • Opláchnite. Po zvracaní vypláchnite ústa vodou, soľným roztokom alebo mliekom.
 • počkaj. Po zvracaní vydržte 60 minút, aby ste si umyli zuby.
 • Bez cukru. Žuvajte žuvačku bez cukru.
 • Slamky. Pite kyslé nápoje slamkou.
 • Kefa. Za normálnych okolností čistite zubnou kefkou s mäkkými štetinami a používajte zubnú pastu s fluoridom.
 • Menej. Znížte príjem kyslých nápojov a potravín s vysokým obsahom cukru.

Okrem toho zubná erózia začína zmäkčením vonkajšej vrstvy zuba, skloviny. Postupuje so stratou objemu a zuby sú čoraz mäkšie. Preto zubné vyšetrenie odhalí akékoľvek známky zubnej erózie a môže pomôcť určiť akékoľvek základné príčiny, ktoré prispievajú k faktorom.

Na záver, časté a intenzívne zvracanie, ktoré trvá dlho, vystavuje ľudí riziku zubnej erózie. Určujúcim faktorom je aj výber stravy a životného štýlu.

Keďže zubná erózia je nezvratná, ide o prevenciu. Ak chcete, aby tieto perleťovo biele vyzerali lesklé, čisté a neporušené, je nevyhnutná správna ústna hygiena. To, čo ste urobili v minulosti, však nemusí byť tým najlepším krokom.

Pri hľadaní úľavy od nepríjemnej chuti a pocitu prirodzene túžime po sviežosti zubnej pasty a dobrom peelingu. Výskumy však odporúčajú zdržanlivosť. Namiesto toho, aby ste siahali po paste a zubnej kefke, nalejte pohár vody a opláchnite.

Ženy na celom svete trpia bolesťami chrbta počas tehotenstva a po ňom. Mnohí z nich pociťujú nepohodlie na viacerých miestach chrbta. Intervencie by sa mali zamerať na správne držanie tela, relaxačné techniky a časom overené nástroje na úľavu.

Kľúčové veci:

 • Bolesť chrbta súvisiaca s tehotenstvom postihuje väčšinu tehotných žien.
 • Bolesť a tlak sa často vyskytujú v hornej a dolnej časti chrbta a v panvovej oblasti.
 • Príčinou nepohodlia chrbta sú fyzické zmeny spôsobené vyvíjajúcim sa zárodkom a hormonálne vplyvy.
 • Hoci úplné odstránenie bolesti chrbta nemusí byť realistické, techniky, ktoré pomôžu znížiť bolesť a napätie, môžu výrazne zlepšiť mobilitu a kvalitu života.

Štatistika bolesti chrbta počas tehotenstva

Bolesť chrbta súvisiaca s tehotenstvom je častým problémom mnohých žien.

Contents